Clubs Directory

Spring Term, 2nd half 2024

MONDAY

CLUB

TIME

LOCATION

STAFF

Years 7-9 Science Club

3.05-3.45pm

ZS02

Mr Khan

Maths Clinic

3.05-3.45pm

ZF12

Maths Staff Team

Paint Jam

3.05-3.45pm

WS06

Mr McGinnes

Production Club

3.05-4.30pm

Drama Barn

Ms Carroll

Year 7 Netball

3.15-4.15pm

MUGA

Ms Hunte

Year 8 Football

3.15-4.15pm

Field

Mr Wills

Year 11 Football

3.15-4.15pm

Field

Mr Wills

TUESDAY

Canterbury Choir

8.30-8.55am

WG25

Miss Walshe/Mr Bampaliaris

Musical Theatre

3.05-4.15pm

Drama Barn

Student-led - see Ms Wells

Student Led Prayer

3.15-3.45pm

Chapel

Student-led - see Revd Susy

Chaplaincy Band

3.15-4.00pm

WG21

Revd Susy and Matt

Years 9 & 10 Football

3.15-4.15pm

Field

Mr Clarke

Years 12 & 13 Football

3.15-4.15pm

Field

Mr Forrest

WEDNESDAY

Lego Masters

3.05-3.50pm

WG07a

Mr Patel/Mr McGinnes

Production Club

3.05-4.30pm

Drama Barn

Ms Carroll

Tech Club (Drama)

3.05-4.30pm

Drama Barn

Mrs Oldfield

The Big Q

3.05-3.40pm

Chapel

Mr Whitney/Revd Susy

Years 7 & 8 Rugby

3.15-4.15pm

Field

Mr Clarke

Years 7-9 Girls' Football

3.15-4.15pm

Field

Ms Hunte

Years 10-13 Netball

3.15-4.15pm

MUGA

Mrs Aitken

THURSDAY

Canterbury Choir

8.30-8.55am

WG25

Ms Walshe/Mr Bampaliaris

Jazz Band

8.00-8.30am

WG23

Ms Walshe

Christian Union

Lunch

Chapel

Chaplaincy Team

Handball

3.00-3.45pm

Sports Hall

Ms Hunte

Chess Club

3.05-3.45pm

WF12

Mr Hancox

Eco Club (Week A only)

3.05-4.00pm

WF13

Mrs Wills

GCSE Art Club

3.05-4.00pm

WS01

Mrs Peres Da Costa

GCSE Photography Club

3.05-3.55pm

WS10

Mr Tulsidas

Years 7-9  'Trashion' Art Club

3.05-3.45pm

WS11

Student-led - see Mrs Peres Da Costa

Years 7-9 Maths Club (Week B only)

3.05-3.45pm

ZF12

Student-led - see Mrs Holmes

Orchestra

3.05-3.45pm

WG23

Ms Walshe/Mr Bampaliaris

Years 11, 12 and 13 Psychology Society

(Week A only)

3.05-3.30pm

WG15

Student-led - see Ms Smith

Boxing Fitness

3.15-4.00pm

Dance Studio

Mr Gilead

Year 7 Football

3.15-4.15pm

Field

Mr Forrest

 

Years 8 & 9 Netball

3.15-4.15pm

MUGA

Mrs Aitken/Ms Quinn

 

Years 9 & 11 Rugby

3.15-4.15pm

Field

Mr Clarke

   

 

   

N.B.

Digital Designers - If you enjoy working with digital media, please see Miss Goldstein for further information on special projects.

 

Years 7-9 MFL Club - various days: see Arbor

Lunch

ZG10

MFL Staff Team